Tjörn kommuns logga, till startsidan

Konsert i Pilane

Foto: Tom Jerry Boman Dickson

Bob Hund till Pilane på Tjörn i sommar

Lördag 10 juni uppträder Bob hund, ett av Sveriges bästa liveband, i naturens egen konsthall på Tjörn, Skulptur i Pilane. Biljetterna släpps 17 mars!

Bob Hund har visat en sällsynt förmåga att slå an en sträng i nya generationer lyssnare. Med kloka texter och överjordisk musik sätter de fingret på tillståndet i verkligheten. Bob Hund är något av det mest explosiva och oförutsägbara man kan se på en scen.

Bandet är under 2023 aktuella med albumet ”Drömmen är en råvara, verkligheten är en raffinerad produkt”, vars första del släpptes i januari och andra del kommer i maj inför sommarturnén.

Biljettsläpp fredag 17 mars nortic.se
Biljettpris 395 kr, 50 kr för barn upp till 13 år i målsmans sällskap.

Skulptur och konsert i Pilane

På nordvästra Tjörn har det sedan 2007 årligen arrangerats en skulpturutställning i det åtta hektar stora kulturlandskapet. Utställningen drivs av Pilane Heritage Museum. Skulpturparken ligger i direkt anslutning till ett gravfält med lämningar från sten- och järnåldern

Konsert i Pilane är ett samarrangemang mellan Tjörns kommun och Skulptur i Pilane, som startade 2022. Då uppträdde Daniel Adams-Ray i en unik och mycket välbesökt konsert.

Kontakt

Sandra Saied

Evenemangskoordinator


Sidansvarig/Senast uppdaterad 17 mars

Hjälp oss att bli bättre — lämna synpunkter eller klagomål

Tyck till & felanmäl

Kontakta oss

Tjörns Kommun

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörns kundcenter

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörns Kommun

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörns kundcenter

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörn kommuns logga, till startsidan

Möjligheternas ö hela året och för hela livet