Tjörn kommuns logga, till startsidan

Fastighetsnära insamling av glas och metall slutet av året

Publicerad 16 juni 2026, kl 09:35

Under hösten 2025 införde Tjörns kommun så kallad fastighetsinsamling för pappers- och plastförpackningar för villor och fritidshus. Nu är det beslutat om förpackningsinsamling för färgat och ofärgat glas och metall.

Från och med 1 januari 2024 har Sveriges kommuner ansvaret för insamling av förpackningar. Kommunen har under de senaste åren arbetat aktivt med att införa förpackningsinsamling för flerbostadshus och villor och från och med i sommar även ute på välbesökta platser i kommunen. Under senvintern 2026 kommer vi att sätta ut kärl för de återstående två fraktionerna för villor – glas och metall.

Fraktionerna färgat och ofärgat glas kommer att samlas in i tvåfackskärl på 240 liter – något mindre än kärlen för pappers- och plastförpackningar. Metallförpackningar kommer att samlas in i boxar på 25 liter. Under hösten återkommer vi om tömningsintervallen.

Vi är medvetna om att man kan tycka att det blir trångt med många kärl. Fundera på om det går att dela kärl med en granne. Det går också att skapa ett gemensamt hämtställe tillsammans med flera grannar. Kanske finns det redan ett gemensamt hämtställe? Prata med dina grannar och hör av er till oss så hjälper vi till. Du når oss på avfall@tjorn.se

Felanmäl innehållSenast uppdaterad 16 juni

Hjälp oss att bli bättre — lämna synpunkter eller klagomål

Tyck till & felanmäl

Kontakta oss

Tjörns Kommun

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörns kundcenter

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörns Kommun

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörns kundcenter

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörn kommuns logga, till startsidan

Möjligheternas ö hela året och för hela livet