Tjörn kommuns logga, till startsidan

Missfärgat kranvatten runt om på Tjörn

Publicerad 15 juli 2026, kl 13:51

Det kan förekomma missfärgat kranvatten runt om på Tjörn. Vattnet är drickbart. Vi arbetar för att komma till rätta med orsaken.

Rapporter om missfärgat vatten har inkommit från Kållekärr, Höviksnäs, Bleket, Myggenäs och Skärhamn. Våra tekniker håller på att spola rören i berörda områden. Situationen förbättras successivt, men vi räknar med att enstaka återkommande missfärgningar kan förekomma under de närmaste dygnen.

Det är säkert att dricka vattnet men vänta om möjligt med att tvätta vita textilier.

Vi rekommenderar också att man spolar systemet ordentligt på egen hand, då det sannolikt är beläggning på insidan av röret som släpper.

Välkommen att höra av dig till Tjörns kundcenter om problemet kvarstår.

Uppdatering 2026-07-17 kl 08.45

Vi har fått rapporter om kraftig missfärgning av vattnet i Kållekärr. Vi spolar systemet och det kommer att finnas en brandpost för vatten på Sundsbyvägen 6 i Kållekärr. Brandposten är på plats senast klockan 10.30 idag.

Uppdatering 2026-07-17 kl 15.15

Nu har våra tekniker spolat igenom vattenledningarna i Kållekärr liksom Myggenäs. Brandposterna här ger nu klart vatten. Vi rekommenderar att ni spolar igenom ert eget system, för att få bort det som ligger kvar i de enskilda ledningarna.

Om driftstörningen

Berörda gator

Myggenäs, Kållekärr, Höviksnäs, Bleket och Skärhamn.

Påbörjad

2026-07-15

Förväntas klart

Pågående

Kontakt

Tjörns kundcenter

Felanmäl innehållSenast uppdaterad 17 juli

Hjälp oss att bli bättre — lämna synpunkter eller klagomål

Tyck till & felanmäl

Kontakta oss

Tjörns Kommun

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörns kundcenter

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörns Kommun

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörns kundcenter

Kroksdalsvägen 1
471 80 Skärhamn

Tjörn kommuns logga, till startsidan

Möjligheternas ö hela året och för hela livet