Posom står för "Psykiskt och socialt omhändertagande vid större olyckor". Posom-gruppen är ett komplement till räddnings- och sjukvårdsinsatserna i vår kommun. Posom-gruppen är dock ingen akutgrupp på olycksplatsen. Gruppens uppgift är att efter en akut större olycka samordna de lokala resurserna i kommunen så att beredskap finns för att ställa sig till förfogande med stöd och krishantering för enskilda människor.
Inlarmning
Beslut att larma Posom kan fattas av: - Krisledningsnämnden
- Kommunchefen
- Räddningschef i beredskap
Gruppen kan även lämna stöd till andra kommuner. Kontakt sker via tjänsteman i beredskap – TiB: 0304-60 12 12.
Vilka ingår i Tjörns Posom-grupp?
Enligt beslut i kommunfullmäktige 1992 ska gruppen bestå av representanter från: - Socialtjänst
- Skola
- Primärvård
- Kyrka
- Räddningstjänst
Ledningsgrupp
Idag består Posom-gruppen av en ledningsgrupp på fem personer och fem ersättare. Gruppen träffas cirka 5 gånger per år.Resurspersoner
Ledningsgruppen har i sin tur utsett cirka 40 resurspersoner från de fem grupperna som nämns ovan. Dessa resurspersoner får kontinuerlig utbildning för att vara mentalt förberedda om en olycka skulle inträffa.