Det enda akvarellmuseet i Norden öppnade år 2000 i Södra hamnen i Skärhamn. Här visas i genomsnitt sex olika utställningar om året - det finns ofta anledning att återkomma!
Tredje lördagen i augusti är det dags för en av världens största seglingstävlingar inomskärs. Sedan 1963 har tiotusentals båtar seglat medsols runt Tjörn. Starten sker i Askeröfjorden, målgången i Stigfjorden. Utmed banan kryllar det av åskådare. Särskilt populära platser är Klädesholmen, Kyrkesund (där man kommer riktigt nära de båtar som väljer att inte gå utanför Härön) och Björholmen.
Sedan 1985 seglas Lilla Tjörn Runt på fredagen före Tjörn Runt. Det är en tävling för optimistjollar som ska ta sig runt Stenungsön. Numer tävlar man även i båttyperna RS Feva, RS Tera, Zoom 8 och Accessjolle för funktionshindrade. Start och mål sker vid arrangören Stenungsunds Segelsällskaps klubbstuga, intill Stenungsöbron.
Konstutställningar i världsklass, en ny varje sommar! Platsen är ett gravfält från järnåldern med domarringar och stensättningar, omgivet av ett kulturlandskap med spår från stenåldern.
Sedan 2008 arrangerar Active Island en rad triathlon-tävlingar på Tjörn: simning, cykling och löpning i en följd. Från och med 2012 har tävlingen SM-status. Dessutom finns det klasser för barn, funktionshindrade, brandmän m.fl. Start och mål vid Nordiska Akvarellmuseet i Skärhamn.
En gratisfestival där barn, ungdomar och vuxna kan umgås tillsammans och delta i en mängd olika aktiviteter. Som till exempel olika cirkusnummer, dans, musik, scenkonst, barnteater, liveband, performance, workshops, sandslottsbygge och prova på-aktiviteter för alla åldrar
Sedan 2005 har Visans Vänner på Tjörn arrangerat en visfestival i juli. (Ett återupplivande av den visfestival man höll 1983-1993.) Genom åren har man samlat en rad välkända och folkkära artister på Billströmska folkhögskolan i Tyft.
Till minne av Margareta Huitfeldt, den sägenomspunna husfrun på Sundsby säteri, firas två dagar:
Båda dagarna firas med flera traditionella aktiviteter: konserter, servering, poängpromenader m.m., och naturligtvis visningar av säteriet.
Några gånger varje sommar slår Tyftsalen på Billströmska folkhögskolan upp sina portar för det traditionsenliga "Allsång på Tyft" med många lysande gäster, både lokala och rikskända. Allsången leds av artisten Axel Falk.
Allsång på Tyft är ett samarbetsprojekt mellan Billströmska Folkhögskolan och Tjörns Kommun.
Den 6 juni är inte bara Sveriges nationaldag, utan även sillens dag! Den firas på Klädesholmen med en rad arrangemang: marknad, guidade turer i sillfabriken, korande av Årets Sill, krabbfisketävling, musikunderhållning med mera - och naturligtvis servering.
Varje juli hålls träbåtsfestivalen i Skärhamn. Mängder av båtar fyller hamnen, med segel eller motorer men alla i trä. Utmed kajerna står utställare och hantverkare. Dessutom hålls en rad aktiviteter för alla åldrar: tävlingar, modevisningar, demonstration av tändkulemotor, ångbåtsfärder m.m. Västkustens träbåtsförening arrangerar.
Andra lördagen i augusti är det dags för denna anrika cykeltävling, som kördes för första gången 1972. I den längsta klassen cyklar man fem mil runt hela ön.
Arrangör: Skärhamns IK
Här finns information om aktuella evenemang.