Barn & Utbildning
Gymnasium
Företagsförlagda gymnasiet
Program
Barn- och fritid
Elever berättar
Jag heter Aldina och jag går andra året på Företagsförlagda gymnasiet, Barn & fritid.
Just nu är jag på Skärhamns förskoleklass och fritids, men jag har även varit på Skärhamns förskola.
Jag har lärt mig en hel del t.ex. att man ska bemöta föräldrar, barn och personal på olika sätt och hur barn lär sig i grupp. Vi har läst utveckling, livsvillkor och socialisation men för tillfälle läser vi arbetssätt och lärande där vi är ett "arbetslag" och ska komma på en aktivitet där barnen lär sig olika saker.
Det bästa med FFG är att du lär dig väldigt mycket praktiskt och kommer snabbt ut i arbetslivet!
Jag tycker det är jätteroligt och spännande att vara ute på praktiken tre dagar i veckan. Man lär sig otroligt mycket. Mycket mer än om man bara skulle sitta och läsa om det. När man har varit på praktiken en tid, känns det som att man är en av dem som jobbar där. Man känner sig som en pedagog/förskolelärare till slut; man känner sig alltså väldigt viktig.
När vi går i skolan läser vi i Barn och fritid just nu en kurs som heter Arbetssätt och lärande. Den kursen handlar just nu om att vi ska jobba som ett arbetslag tillsammans. Efter gymnasiet har jag tänkt läsa till sjuksköterska och senare är mitt mål att bli barnmorska.
Ha det bra!
Olivia
Man lär sig mycket på APU:n. Jag gjorde LIA (Lärande i Arbetslivet, en kurs på 700 poäng) ute på Maskrosen. Jag började min praktik på Maskrosen i ettan och jag var där i 1½ år. Jag blev klar med LIA efter ett år men kände att jag ville vara kvar på Maskrosen ett halvår till.
Barnen var på Maskrosen 1-3 år och jag kände att jag ville se hur större barn är i verksamhet, så jag byttet till Gullvivan där åldern är 3-6 år. Där var jag ett halvår och jag måste säga att om du ska börja barn och fritidsprogrammet på FFG, fråga efter praktik på Kållekärrs förskola. Där har de alltid något för dig att göra och de blir inte så att du "bara sitter" och gör ingenting.
Jag är en väldigt praktisk människa. Jag lär mig mer genom att göra än att bara sitta och läsa om det. Så detta var det första alternativet för mig när jag skulle välja gymnasium. Vi i trean är i skolan på torsdagar och fredagar och det funkar bra för mig, enda nackdelen är att man är så trött i slutet av veckan efter praktikdagarna.
På karaktärsämnet just nu får vi göra en egen kurs med vår mentor som handledare. Det är riktigt intressant men tar mycket tid tillsammans med projektarbetet nu i trean och alla kurser som skall bli klara. Jag har det väldigt stressigt just nu, men klassen muntrar upp en riktigt bra. Jag tycker vi har en bra gemenskap i våran klass. Visst, det finns så kallade "grupperingar", men man kan prata med alla och det är ingen som stöter ut en. Det bästa med FFG på Tjörn är att det är en liten skola. Det är inte så mycket folk och man lär snabbt känna alla i klassen, och lärarna.
Efter gymnasiet har jag tänkt bli specialpedagog eller förskolelärare. Så det blir att studera mer, men jag ska också ha ett sabbatsår som jag ska resa och se världen också.
Med vänlig hälsning
Rebecka
Just nu är jag på en förskola i Skärhamn på min APU. Innan dess var jag på en annan förskola i Långekärr, även den ligger på Tjörn. Man lär sig väldigt mycket ute i arbetslivet. Man tar mer ansvar än vad man gjorde i början av utbildningen, då man mer kände att man kanske inte vågade ta egna initiativ. Man tar för sig allt eftersom! I svenskan har vi nu läst om litteratur. I naturkunskapen har vi precis blivit färdiga med cellen!
Efter gymnasiet har jag tänkt mig att läsa vidare till sjukgymnast/massör.