Tjörns kommuns logotype
Land -0,9 °C Hav 12,4 °C
Medelvind NE 3,6 m/s

Nej till skattehöjning för simhall

Störst text
Stor text
Normalstorlek
Valsedel folkomröstning

I den rådgivande folkomröstningen om en simhall på Tjörn röstade Tjörnborna nej.

Av 12 286 röstberättigade valde 9 091 att rösta för eller emot. Resultatet blev 51,3 % Nej (4 665 röster), 40,8 % Ja (3 712 röster), övriga blanka eller ogiltiga.

Observera att resultatet är rådgivande.

Rösterna i de olika valdistrikten fördelade sig som följer:

Resultat i den lokala omröstningen
ValdistriktJaNejBlankOgiltig
Bleket/Klädesholmen308404483
Dyrön5985154
Klövedal4203456411
Åstol5255132
Rönnäng299468852
Skärhamn 1593482683
Skärhamn 2430364594
Stenkyrka 13163164016
Stenkyrka 23563724914
Valla 12125944610
Valla 2314533688
Valla 33536746517

Valsedel

Så här såg valsedeln ut:

Folkomröstning på Tjörn om simhall

Kommunfullmäktige har efter ett så kallat folkinitiativ beslutat att det ska hållas en rådgivande folkomröstning om det ska byggas en simhall på Tjörn.

Simhallen ska i så fall vara centralt belägen och finansieras genom en skattehöjning om 25 öre motsvarande cirka 8 miljoner kronor per år.

Detta innebär att de totala årliga kostnaderna för kapitaltjänst och löpande drift får maximalt uppgå till detta belopp.

Anser du att ett sådant projekt bör genomföras?

[ ] Ja [ ] Nej [ ] Blank

Sidan senast uppdaterad: 2014-09-15 09.31
Till Facebook
Till Twitter

Tjörn — Möjligheternas ö hela året och för hela livet

TJÖRNS KOMMUN, Kroksdalsvägen 1, 471 80 Skärhamn, Växel 0304-60 10 00, Tjörns kundcenter 0304-60 10 10, fax 0304-60 10 19
tjorns.kundcenter@tjorn.se - kommun@tjorn.se - webmaster@tjorn.se