Tjörns kommuns logotype
Land 17,1 °C Hav 10,6 °C
Medelvind ENE 3,6 m/s

Vattenskoter – kör tryggt och säkert

Störst text
Stor text
Normalstorlek
Vattenskoter
Att köra vattenskoter är roligt och fartfyllt men kan också orsaka störande buller och ibland även skada växt- och djurliv.
Det gäller speciellt i grunt vatten med mjuka bottnar och i områden med känsligt fågelliv. Du får därför bara köra vattenskoter i allmänna farleder och utomskärs längs Bohuskusten.

Stort ansvar


Som vattenskoterförare har du lika stort ansvar som alla andra sjötrafi kanter att följa och känna till de regler som gäller. Kör du i en allmän farled får du till exempel inte vara närmare land än 100 meter. Om det finns utrymme ska du hålla dig i mitten av farleden med minst 300 meter till land på var sida om skotern.

Vid sjösättning ska du välja ett sjösättningsställe som innebär kortast möjliga väg - maximalt 100 meter - till ett tillåtet vattenskoterområde.

Maxhastighet från sjösättningsplats till tillåtet område är 5 knop. Observera att du inte får köra inom en allmän badplats.

Kör säkert


Anpassa färdväg, hastighet och färdsätt så att människor och djur inte störs i onödan. Var extra försiktig i trånga farleder där sikten är begränsad med tvära kurvor och holmar. Intill och i dessa farvatten kan även kajaker, kanoter och simmande förekomma. Tänk också på att det är omöjligt för andra att upptäcka en vattenskoter i full fart bakom ett skär.
Sidan senast uppdaterad: 2011-07-21 11.40
Kontaktuppgifter
Miljöchef
Samhällsbyggnadsförvaltningen
Miljöavdelningen
0304-60 11 49
maud.wik@tjorn.se

Relaterad information
TJÖRNS KOMMUN, Kroksdalsvägen 1, 471 80 Skärhamn, Växel 0304-60 10 00, Tjörns kundcenter 0304-60 10 10, fax 0304-60 10 19
tjorns.kundcenter@tjorn.se - kommun@tjorn.se - webmaster@tjorn.se