
Det och andra frågor ska Tjörns högstadie- och gymnasieelever svara på i en enkät efter höstlovet. Enkäten besvaras av högstadieeleverna på skoltid och skickas hem med posten till gymnasieeleverna
Ungdomsstyrelsens enkät "Lupp" - lokal uppföljning av ungdomspolitiken - inleddes 2001 och har redan genomförts i hälften av Sveriges kommuner.
Enkäten ska även ingå som underlag i de planerade matchmaking-konferenserna - träffpunkter där ungdomar och politiker diskuterar frågor som Tjörns unga vill föra fram. Under läsåret 2011-2012 planeras tre sådana konferenser på Tjörn. Den första blir den 2 november i kultur- och fritidscentras nya lokaler vid UCT i Skärhamn.
- Vi hoppas att så många som möjligt svarar på enkäten. Luppen är speciellt framtagen för att ge förutsättningar för ungt inflytande i kommunalpolitiken. Den är även intressant som mätsticka för hur situationen för Tjörns ungdomar jämför sig nationellt. Möjlighet finns också att göra om enkäten i framtiden för att jämföra över tid, säger Jacob Leuchovius.
För att ytterligare motivera ungdomar att svara får alla som svarar på enkäten gå på bio.
- Som tack för hjälpen bjuder vi på en gratisbiljett till Sagabiografen i Skärhamn, säger Jacob Leuchovius.