Strandstädning runt Tjörn
Tjörns kommun ger ett bidrag på 150 000 kronor med option på ytterligare 50 000 kronor när en ideell organisation, Västkustens Vänner, städar stränderna på Tjörn i sommar.
Resterande pengar är medlemsavgifter från föreningen. Föreningen räknar med att anställa 4-6 tjörnungdomar i arbetet. Tjörns Miljö AB tar hand om avfallet när det lämnas i land på överenskomna hämtningsplatser.—Vi kommer att ha en politiker med i föreningens styrelse och göra en avstämning i mitten av sommaren, säger Bo Svensson kommunchef på Tjörn.
Städningen startar under maj månad och man börjar med områdena kring Hjärterösund, Sandholmen, delar av Härön och Altarholmen.
300 kr för ett medlemsskap
Nu är det upp till företag och privatpersoner att bli medlemmar i föreningen och ge bidrag så att hela kuststräckan runt Tjörn kan bli ren. Medlemsavgiften är 300 kronor och avgiften går oavkortat till strandstädning. Man kan också välja att bli fadder för en ö. Medlemsavgift kan sättas in på bankgiro 397-2452.Läs mer på www.vastkustensvanner.se. 
En möjlighet till rena stränder
— En av Tjörns verkliga attraktioner är vårt kustlandskap. Att vårda det är en av våra viktigaste uppgifter. Ibland har det fått stå tillbaka till förmån för de kommunala kärnverksamheterna vård, skola och omsorg. Nu ser vi en möjlighet att återigen göra rent runt Tjörn och dess öar och stränder, säger Bo Svensson, kommunchef.Sedan ett år tillbaka har Kungälvs kommun prövat ett samarbete med Västkustens Vänner.
Kontaktperson och information
Bo Svenssonkommunchef Tjörns kommun0304-60 10 28bo.svensson@tjorn.seHåkan Arvidsson
ordförande Västkustens Vänner
0706-89 89 31