Tjörns kommuns logotype
Land 13,0 °C Hav 12,2 °C
Medelvind NE 0,9 m/s

Skärhamnselever i norsk dansföreställning

Störst text
Stor text
Normalstorlek
När det norska danskompaniet Panta Rei Danseteater kommer till Tjörn för att färdigställa ett verk bjuds Skärhamns tredje-, fjärde- och femteklassare in att delta.
Norska danskompaniet Panta Rei Danseteater kommer till Tjörn för att färdigställa sitt verk I wish her well genom ett residens under ett par veckor av sensommaren. Gruppen bor och arbetar på Nordiska Akvarellmuseet och samarbetar med Skärhamns skola.

Föreställningen handlar om fyra kvinnor, en mängd berättelser och en stor spegel. Det är de små historierna som berättas, det vardagliga som är så viktigt men ändå osynligt när den stora historien ska skrivas.

Föreställningar på Akvarellmuseet


Nästa vecka visas två föreställningar på Nordiska Akvarellmuseet, där mellanstadiebarnen under ledning av danskompaniet visar upp vad de lärt sig om koreografi och dans.

Offentliga föreställningar ges torsdag 6 september klockan 19:00 (årskurs 4) och fredag 7 september klockan 19:00 (årskurs 5) på Nordiska Akvarellmuseet. Årskurs 3 deltar endast i workshops.

Pedagogiska projekt


Panta Rei Danseteatet, med bas i Oslo, etablerades i februari 2000 och har fått erkännande för sina spännande dansteaterföreställningar och inspirerande pedagogiska projekt. Kompaniet turnerar såväl nationellt som internationellt och tilltalar en bred publik med sina föreställningar.

Projektet på Tjörn är ett samarbete mellan Tjörns kommun, Västra Götalandsregionen, Kultur i Väst/Danskontoret och Nordiska Akvarelllmuseet.

Sidan senast uppdaterad: 2012-08-30 13.51

Kontaktuppgifter

Processledare
Kultur- och fritidsförvaltningen
Kultur
0304-60 12 18
asa.jansson@tjorn.se

TJÖRNS KOMMUN, Kroksdalsvägen 1, 471 80 Skärhamn, Växel 0304-60 10 00, Tjörns kundcenter 0304-60 10 10, fax 0304-60 10 19
tjorns.kundcenter@tjorn.se - kommun@tjorn.se - webmaster@tjorn.se