Tjörns kommuns logotype
Land 8,8 °C Hav 10,0 °C
Medelvind SW 4,5 m/s

Prestigefullt pris till FFG Tjörns gymnasieskola

Störst text
Stor text
Normalstorlek
FFG får Utmärkelsen

Fr.v. Helene Odenjung, Gunilla Lövström, Anders Bergius, Charlotte Vadvik och Jonas Dantzar

En jury bestående av representanter från bland annat Svenskt Näringsliv, Business Region Göteborg, Arbetsförmedlingen, LO och TCO tilldelade idag FFG-programmet på UCT pris för bästa gymnasieskola i hela Göteborgsregionen avseende lärlingsutbildning och samverkan med näringslivet.
"Vi är fantastiskt stolta och glada över att ha fått detta pris" säger skolans rektor Gunilla Lövström. "Alla kommunala gymnasieskolor är pressade av att elevantalet minskar och  då är det extra viktigt att kunna visa en hög kvalitet och måluppfyllelse".

Prisutdelaren Helene Odenjung, 1:e vice ordförande i Folkpartiet, gratulerade Tjörn för det goda resultatet och önskade lycka till i det fortsatta arbetet.

Vid prisutdelningen deltog två av de rutinerade lärare som bidragit till framgången, Charlotte Vadvik och Jonas Dantzar.

"Programsamordnaren Malin Haugen fanns kvar på UCT, men hennes energi och entusiasm är en viktig grund till vår framgång idag" säger Anders Bergius, Vo-chef för gymnasie- och vuxenutbildning på Tjörn.

Sidan senast uppdaterad: 2011-11-02 10.12
TJÖRNS KOMMUN, Kroksdalsvägen 1, 471 80 Skärhamn, Växel 0304-60 10 00, Tjörns kundcenter 0304-60 10 10, fax 0304-60 10 19
tjorns.kundcenter@tjorn.se - kommun@tjorn.se - webmaster@tjorn.se