
Tjörnbro Park och Tjörns kommun kan erbjuda det värdiga boende, den sociala service och närhet till berörda myndigheter som svensk lagstiftning kräver.
Barn- och utbildningsförvaltningen räknar med att, vid behov, erbjuda skola på Tjörnbro Park från och med den 10 januari 2012.
Ett så kallat ABT-boende är ett tillfälligt ankomstboende för asylsökande som just anlänt till Sverige. Det används under kortare tid. De boende stannar från några dagar upp till flera veckor. Det är både familjer och ensamstående som anländer i veckan.
Migrationsverket i Trollhättan har hand om asylsökande i 20 kommuner. Det är närmare 1200 personer per år. Inom Migrationsverket Trollhättans område finns ytterligare två anläggningar för ABT-boende.